Kopalnia uranu Podgórze, Schmiedeberg - Kowary (Uranium mine)

0 Bewertungen

Die Kowary-Mine besteht aus mehreren Dutzend Kilometern gefluteter Korridore in verschiedenen Tiefen. Allerdings sind nicht alle von ihnen schuttfrei und für Taucher zugänglich. Gegenwärtig ist bekannt, dass es im Bergwerk Podgórze mindestens drei Überschwemmungsebenen gibt: 30m, 70m 109m.

 

Natürlich ist die beliebteste Ebene mit geräumte Boden die 30m Ebene (dies ist die maximale Tiefe auf dieser Ebene, einige der Korridore steigen bis zu 25 Meter Tiefe auf). Auf dieser Ebene befindet sich die so genannte touristische Unterwasserroute. Unterwassertouren werden von lokalen  Tauchern geführt, die sich um die Mine kümmern und die Gegebenheiten vor Ort perfekt kennen. 

Anfahrt / Anreise:
Rozwiązania logistyczne w kowarskiej kopalni są wielkim udogodnieniem dla nurków. Na parkingu pakujemy sprzęt nurkowy na przyczepkę (dobrze odpowiednio spakować graty nurkowe, żadne reklamówki, torby, torebeczki). Następnie quadem z wspomnianą przyczepką szpej jest transportowany około 800 metrów w głąb kopalni, dokładniej sztolni transportowej nr 19a. Stąd już tylko 20 metrów dzieli nas od upragnionego szybu nr 2! Przed wejściem do wody znajduje się oświetlone pomieszczenie przygotowane specjalnie z myślą o nurkach – stoły, tablica, mapa poziomu -30. Uwaga: warto zabrać czołówkę, przydaje się przy noszeniu sprzętu i nie tylko! (http://jollydiver.com)
Örtlichkeit / Einstieg:
Kopalnia Kowary to kilkadziesiąt kilometrów zalanych korytarzy na różnych głębokościach. Jednak nie wszystkie są odgruzowane i dostępne dla nurków. Na chwilę obecną wiadomo, że w kopalni Podgórze istnieją co najmniej trzy, zalane poziomy: 30m, 70m 109m. Oczywiście najpopularniejsza oraz najbardziej uporządkowana, oczyszczona jest kondygnacja na głębokości 30 metrów (jest to maksymalna głębokość na tym poziomie, jednak niektóre z korytarzy wypłycają się, nawet do 25 metrów). To właśnie na tym poziomie zlokalizowana jest tzw. podwodna trasa turystyczna. Podwodnym wycieczkom przewodzą nurkowie opiekujący się kopalnią. Śmiem stwierdzić, że kowarscy, podwodni przewodnicy znają kopalnię jak własną kieszeń, ich ciężka praca oraz wytrwałość doprowadziła do odgruzowania korytarzy umożliwiając nam zwiedzanie. UWAGA: planując nurkowanie, zwłaszcza dekompresję, pamiętajmy, że jest to nurkowanie górskie (wejście do sztolni znajduje się na wysokości około 760 m.n.p.m.). Ciśnienie panujące na poziomie zero wynosi około 930 mbar. Poruszanie się po poziomie -30 nie jest skomplikowane. Przede wszystkim, większość udostępnionych korytarzy jest oporęczowana na stałe. Dodatkowo nawigację ułatwiają umieszczone na każdym skrzyżowaniu markery kierunkowe – strzałki. Do wykonania jumpów czekają na nas przygotowane w tym celu „s
Wasser:
Erreichbarkeit:
Max. Tiefe:
Schwierigkeit:
Tauchgangstyp:
Nächste Füllmöglichkeit:
Tauchregulierung:
Nächster Notruf / Kammer:
Schreibe eine Bewertung

Bewertungen(0)